Kraina Douli we Wrocławiu to bezpieczne, pełne życzliwości i ciepła miejsce gdzie każda kobieta zostanie otoczona kompleksową opieką Douli.

 

Jako profesjonalna Doula z Wrocławia , towarzyszę kobietom podczas porodu. Staram się zapewnić przyszłej Mamie bezpieczne i zadowalające doświadczenie. Jestem osobą przeszkoloną zgodnie ze standardami DONA International. Dodatkowo posiadam ogromne doświadczenie w tej dziedzinie.
Moją zaletą jest profesjonalne przygotowanie, wiedza oraz zdobyte doświadczenie, aby zapewnić rodzącej zarówno emocjonalne wsparcie, jak i szeroko rozumiany komfort fizyczny. Gdy zaistnieje taka potrzeba komunikuję się z personelem medycznym, by być pewną że posiadasz wszelkie informacje niezbędne do podjęcia decyzji podczas porodu. Służę radą, pomocą i wsparciem. W odpowiedniej chwili podpowiadam najlepsze rozwiązania dotyczące porodu oraz pomagam odprężyć się poprzez relaksujący masaż, dobór odpowiedniej pozycji i innych technik relaksacyjnych. Jako Twoja doula pracuję indywidualnie dla Ciebie.

Kim jest Doula

Doula to kobieta, która „służy”, doświadczona i umiejętnie zapewniająca nieprzerwane wsparcie fizyczne, emocjonalne i informacyjne dla Matki, przed, w trakcie i zaraz po urodzeniu Dziecka.
Kobiety w trakcie porodu mają złożone potrzeby. Sama Opieka medyczna oraz towarzystwo osoby nam najbliższej, to nie wszystko. Bardzo ważna jest indywidualna opieka (nie medyczna), wsparcie emocjonalne i informacyjne dla kobiety, jak również jej partnera, często mocno zagubionego i nie potrafiącego odnaleźć się w nowej sytuacji. Jednak bardzo często zdarza się, że partner niekoniecznie chce, bądź nie może być przy porodzie, dlatego  przyszła Mama coraz częściej szuka wsparcia w tych trudnych chwilach w innej kobiecie, np. douli.

Co robi Doula

Zadaniem douli jest edukacja i przygotowanie przyszłej Mamy na ewentualne problemy mogące wystąpić w trakcie porodu. Dzięki temu, nawet w najbardziej emocjonującym momencie, będziesz mogła sama decydować o swoim porodzie, a ja będę Cię w tym wspierać ze wszystkich sił.
Doula natomiast dba o rodzącą w aspektach nie medycznych: stosuje naturalne metody łagodzenia bólu, masuje, stosuje przeciwucisk, refleksotarapię, pomaga zmienić pozycję, rozmawia, dodaje otuchy, chwali, dba o jej komfort i intymność, wspiera fizjologiczny przebieg porodu.
Doula nie bierze jednak odpowiedzialności medycznej za przebieg porodu, konieczna jest obecność lekarza lub położnej.

Doula to kobieta, która sama już urodziła dziecko. Zna cały proces od tej drugiej strony. Ma duże doświadczenie zarówno z kobietami w ciąży jak również  z małymi dziecmi!

Doula jest również wsparciem dla partnera towarzyszącego kobiecie przy porodzie, co pozwala mu na uczestnictwo w porodzie jako towarzysz oraz Tata, przez co zwiększa się radość przyszłego Ojca z narodzin dziecka.

Czego Doula nie robi

  • Nie wykonuję czynności medycznych, takich jak mierzenie ciśnienia krwi, badanie pracy serca płodu, badanie pochwy i inne. Zapewniam jedynie fizyczny komfort i wsparcie emocjonalne.
  • Nie podejmuję za Ciebie decyzji. Pomogę Ci jednak w zdobyciu informacji niezbędnych do podjęcia przemyślanych decyzji. Wskażę też ewentualne odstępstwa od ustalonego wcześniej planu porodu.
  • Nie komunikuję się z personelem medycznym w Twoim imieniu. Przedyskutuję z Tobą wszelkie problemy i zasugeruję możliwe rozwiązania, ale to Ty lub Twój partner będziecie rozmawiać z personelem bezpośrednio.

 

Czym różni się Doula do Położnej

„Różnica między doulą a położną wynika z kompetencji i zadań, należących do tych dwóch osób.”
Położna to pracownik służby zdrowia. Obowiązują go medyczne procedury, a jej praca związana jest z ochroną zdrowia i życia rodzącej i dziecka. Doula to kobieta towarzysząca rodzącej, wybrana przez nią i zaproszona do porodu by pomagać  jej w poradzeniu sobie z porodem i dziecku w przyjściu na świat. W praktyce wygląda to tak, że położna zajmuje się często medyczną stroną porodu, dba o jego bezpieczeństwo i monitoruje prawidłowy przebieg. (np.: bada postęp porodu i czynności życiowe dziecka i matki, uzupełnia dokumentację medyczną, podejmuje decyzje o niektórych zabiegach i interwencjach medycznych i je wykonuje).
Doula natomiast dba o rodzącą w aspektach nie medycnych.
Działalność douli oraz położnej uzupełnia się na sali porodowej – celem obu jest bezpieczny poród – obie dbają o to na zupełnie innych poziomach. W wielu miejscach kobieta rodząca nie ma możliwości poznania położnej przed porodem.  Wybierając doulę masz pewność, że uzgodnione wcześniej preferencje i wyobrażenia dotyczące porodu zostaną spełnione.
Położne często mają pod opieką wiele rodzących kobiet. Natomiast indywidualna doula obejmie rodzącą wsparciem w sposób nieprzerwany. Dla wielu przyszłych Mam jest to bardzo ważna kwestia, która daje im poczucie bezpieczeństwa co finalnie ma ważny wpływ na przebieg porodu.

Idealną sytuacją będzie, jeśli doula i partner stworzą swoisty zespół wsparcia dla Matki.

Szkoła Rodzenia „Kraina Douli” współpracuje z położnymi z Wrocławskich Szpitali.

Zajęcia prowadzone są zarówno przez doule jak i położne.

 

Julia Sondhi

julia z synemJako doula, od 2011 roku, towarzyszy kobietom przy porodzie oraz w pierwszych chwilach rodzicielstwa. Jako instruktorka szkoły rodzenia wykształcona przez Fundację Rodzic po Ludzku, prowadzi autorski program przygotowania do porodu, pomaga przyszłym rodzicom znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania stawiane przed narodzinami dziecka. Prowadzi warsztaty w tematyce porodowej i grupy wsparcia dla mam w ciąży i  karmiących piersią. Instruktorka masażu niemowląt wg Metody Shantala, doradca noszenia dzieci w chustach, Promotor Karmienia Piersią oraz założycielka Krainy Douli – Centrum Świadomego Rodzicielstwa. Wraz z mamą-ginekologiem prowadzi i zarządza Centrum Medycznym Zdrowa Kobieta, którego celem jest promocja zdrowia oraz wpieranie kobiet na każdym etapie ich życia. Prywatnie żona i mama Aleksandra i  Leonarda , wychowywanych w nurcie rodzicielstwa bliskości.

Zapraszamy na zajęcia Szkoły Rodzenia

Zobacz listę kursów, ceny i terminy »

 

 

 

Menu